Novi Horizont započinje realizaciju novog projekta pod nazivom „Izazovi medijskog izvještavanja na albanskom jeziku“.
Projekat je usmjeren na jačanju kapaciteta medija u Crnoj Gori koji izvještavaju na Albanskom jeziku ili imaju posebne redakcije na ovom jeziku, kao i organizacija civilnog društva koje djeluju u oblasti zaštite i promovisanja ljudskih i manjinskih prava.

Namjera projekta je da programom obuke o ljudskim i manjinskim pravima koja su posebno važna za novinarstvo – pravo na slobodu izražavanja, svakodnevnim izazovima primjene novinarske etike, privatnost i pravično suđenje, slobodan pristup informacijama od javnog interesa, novinarima i građanskim aktivistima obezbijedimo podršku da profesionalno obavljaju svoj posao i uživaju povjerenje svoje publike.

Kroz ovaj projekat organizovaćemo tri ciklusa obuke za odabranu ciljnu grupu. Ovaj program pokrivaće teme kao što su:

  • Sloboda izražavanja i uloga medija u društvenom kontekstu,
  • Odnos prava na slobodu izražavanja i prava na privatnost,
  • Etika u medijima: novinari i demokratski procesi;
  • Uloga novinara u javnoj debati;
  • Govor mržnje u medijima,
  • Političko istraživačko novinarstvo (kakav odnos treba uspostaviti s političarima);
  • Izvještavanje o ljudskim pravima i slobodama, Manjinska prava u medijima, itd

Projekat se realizuje u partnerstvu sa NVO Eduko Plus iz Bara, u sklopu Javnog konkursa „Različitosti obogaćuju Crnu Goru“ za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblasti ‘Zaštita i promovisanje prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u 2024. godini’ koji podržava Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.


IMPLEMENTACIJA PROJEKTA

AKTIVNOST 1

12. oktobra 2024. godine, u Hotelu Mediteran – Ulcinj, održan je okrugli sto na temu „Izazovi medijskog izvještavanja na albanskom jeziku“. Aktivnost je organizovana u formatu okruglog stola sa nekoliko panela, koje su vodili novinari i medijski profesionalci iz zemlje i regiona. Učesnici ovog sastanka bili su predstavnici medija na albanskom jeziku i aktivisti civilnog društva iz svih albanskih regiona u Crnoj Gori.
Prvobitno, u ime organizatora, prisutne su pozdravili Nazif Velić, izvršni direktor NVO Novi Horizont, zatim Allmedina Doda, predsednica udruženja „Eduko Plus“, kao i Arben Xhurreta, generalni direktor za unapređenje i zaštitu prava manjinskih naroda i drugih nacionalnih manjinskih zajednica u Vladi Crne Gore.
O ulozi novinara u javnoj debati, izvještavanju o događajima i rješavanju pitanja od javnog interesa, kao i izvještavanju o ljudskim pravima i slobodama (manjinska prava), govorio je profesor Sefer Tahiri iz Sjeverne Makedonije.
O glavnim problemima medija na albanskom jeziku u Crnoj Gori govorio je dr. Hadži Šabani.
U međuvremenu, o ulozi medija u podizanju svijesti javnosti o pitanjima identiteta Albanaca u Crnoj Gori, g. Robert Camaj.
Novinar Ismet Kalaba govorio je o nekim fenomenima i izazovima medija na albanskom jeziku u Crnoj Gori.
O radu u redakcijama na albanskom jeziku u Javnom Servisu Crne Gore i trenutnoj situaciji i mogućnostima za napredovanje, govorio je Senad Gilaj, urednik manjinske redakcije TVMZ.
U međuvremenu, o izazovima lokalnih medija na albanskom jeziku i iskustvu TV Rožaja, govorio je novinar Artan Daci.


AKTIVNOST 2

Okrugli sto „Izazovi u implementaciji Zakona o slobodnom pristupu informacijama“ okupio je predstavnike Ministarstva za ljudska i manjinska prava, lokalne vlasti iz Opštine Ulcinj i Opštine Tuzi, javnih institucija, medija na albanskom jeziku u Crnoj Gori i aktiviste civilnog društva. Razgovarali smo o zaštiti podataka o ličnosti, slobodi izražavanja i zaštiti privatnosti, transparentnosti organa vlasti, međunarodnim iskustvima i konkretnim praksama lokalnih uprava.

471303764 996657892504693 6874928066092194603 N

471335957 996658072504675 3763698304361215150 N


Footer+