NVO Novi Horizont je u okviru projekta “Mladi u interkulturalnom dijalogu”, koji podržava Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava – Direktorat za interkulturalizam, održao panel diskusiju sa predstavnicima Opštine Ulcinj i omladinskim aktivistima.
Uvodničarke ovog skupa, Merita Subašić Šabanović – sekretarka za kulturu i društvene djelatnosti, Enisa Martinović – sekretarka za omladinu i sport i Aldina Kolić Nikočević – rukovoditeljka sektora za društvene djelatnosti, iznijele su svoja viđenja i iskustva o procesu uključivanju mladih u kulturne politike, obrazovne programe i društvene procese na lokalnom nivou, sa posebnim akcentom na izradi novih planove i strategija koje pokreće Opština Ulcinj i u kojima mladi mogu da daju svoj doprinos.
Merita Subašić Šabanović je istakla važnost afirmacije i promocije mladih u našoj zajednici, naglašavajući kulturu kao ključni faktor socijalne kohezije. “Kultura je poveznica svih nas, a saradnja sa mladima i unapređivanje kulturnog razumijevanja je nešto što treba našoj zajednici. Mladi moraju znati više jedni o drugima, moraju znati sve o kulturi našeg grada i kulturnim sadržajima“. U tom kontekstu, gospođa Subašić Šabanović je pozvala mlade da doprinesu procesu izrade Programa za razvoj kulture Opštine Ulcinj za period 2025 – 2029.
Enisa Martinović je pružila pregled napora Opštine Ulcinj da podrži mlade i da uključi njihove stavove u razvoj Lokalnog plana akcije za mlade. Ona je naglasila važnost ideja i sugestija mladih u oblikovanju projekata korisnih za zajednicu. Da bi povećala interakciju i angažovanje mladih na ovoj sesiji, gđ. Martinović postavila je nekoliko pitanja kako bi razumjela izazove i potrebe mladih, pitajući o preprekama sa kojima se mladi susreću u Ulcinju i idejama koje imaju za poboljšanje kvaliteta života u zajednici.
Aldina Kolić Nikočević je facilitirala interaktivnu sesiju sa mladima, obrađujući ključne koncepte o važnosti tolerancije u multikulturalnom društvu. Ona je podstakla mlade da podjele svoja mišljenja o definiciji tolerancije, donoseći primjere iz svakodnevnog života gdje tolerancija pomaže u poboljšanju odnosa između različitih kultura. Diskusija se dotakla i uticaja nepoznavanja drugih kultura na odnose između različitih grupa, pozitivnog uticaja interkulturalizma na lični razvoj mladih, kao i uloge obrazovanja u promovisanju tolerantnijeg i otvorenijeg odnosa prema kulturnoj, etničkoj i jezičkoj raznolikosti.
Projekat se realizuje u partnerstvu sa NVO „Kutak tolerancije“, u okviru Javnog konkursa „Interkulturalnim dijalogom i društvenom kohezijom protiv diskriminacije“, za finansiranje projekata nevladinih organizacija u oblasti ‘Zaštita i unaprjeđenje ljudskih i manjinskih prava – Interkulturalizam’ u 2024. godini.