Novi Horizont je nevladino udruženje, registrovana 06.09.1999 god. pod red. br. 4, sa sjedištem u Ulcinju. Njena misija prilikom osnivanja bila je: integrisanje albanske porodice u veliku evropsku familiju, kroz doprinos izgradnje civilnog društva u Crnoj Gori.
Ciljevi organizacije su bili: poboljšanje položaja albanske porodice u Crnoj Gori, edukacija, emancipacija i njen razvoj, njeno komuniciranje sa ostalima, uključivanje u savremene tokove života i njen doprinos u razvoju inter etničkih odnosa dijaloga i tolerancije.
Početne aktivnosti NH su bile koncentrisane na poljima zdravstene edukacije, normativne zaštite žena, pomoći za samohrane majke i njihovu djecu i druge ranjive kategorije u društvu.
Na početku 2000.godine organizacija je otvorila prvi edukativni klub za žene u Ulcinju. U okviru ovog kluba razvijane su različite aktivnosti, kao: kursevi računara, kursevi stranih jezika, novinarski kurs, kurs šivenja, savjetovalište, predavanja vikendom, publikacije informatora, edukativnih brošura itd. Ovaj klub je funkcionisao u sklopu projekta koji je finansiran do 2004. god.od strane švedske fondacije KVINNA TILL KVINNA.
NH je takođe, 2000 – 2001. realizovao projekat Suzbijanje pojave rane udaje uz podršku Instituta za otvoreno društvo Podgorica i projekat Položaj albanske žene u Crnoj Gori uz podršku Visokog Komesarijata za ljudska prava (OHCHR).
U periodu 2001 – 2002. realizovan je projekat Pomoć za žene sa socio-ekonomskim problemima i njihovu djecu koji je obuhvatao savjetovanja i posjete ginekologa, konsultacije i vizite pedijatru, kao i konsultacije i pravne usluge, sve bez novčane nadoknade. Ovaj dvogoišnji projekat je podržao UNICEF.
U oblasti inter-etničkih odnosa NH je realizovao niz aktivnosti kojima su promovisana ljudska, manjinska, ženska prava i izgradnja civilnog društva. Tokom 2001. godine realizovan je projekat Živjeći zajedno gradimo budućnost koji je obuhvatao četiri seminara. Projekat je finansirala Westimisterska Fondacija za demokratiju iz
Londona.
Tokom 2003 – 2005. NH je proširio svoje aktivnosti i van granica Crne Gore tako što je u partnerstvu za dvije organizacije iz Skadara (Dimension Human, i Gruaja tek Gruaja) realizovao nekoliko edukativnih projekata protiv trgovine ljudima i promovisanja prekogranične saradnje.
Od 2003. godine, usvajanjem seta zakona kojima je započeta reforma lokalne samouprave u Crnoj Gori, NH je koncentrisan na promovisanje koncepta dobre vladavine.
U oblasti dobre vladavine su realizovani ovi projekti:
Projekat „Kako radi lokalna vlast“ (2003) je bio naše prvo iskustvo u „dodirivanju“ sa lokalnom vlašću. Kroz ovaj projekat, koji je podržao OSCE, po prvi put na lokalnom nivou je ura?eno ispitivanje lokalnog stanovništva o radu lokalne samouprave, ali i ispitivanje opštinskih službenika o njihovoj percepciji vlasti i potrebama građana.
Projekat »LOKALNA VLAST U SLUŽBI GRAĐANA« – koji je sadržao ciklus okruglih stolova i seminara, ispitivanje javnog mnenja, medijske prezentacije, publikacije, itd, takođe je imao kao glavni cilj poboljšanje kvaliteta i efikasnosti u funcijonisanju lokalne administracije u skladu sa potrebama građana. Projekat je podržan od The Balkan Trust for Democracy.
Naši napori u pravcu senzibilisanje građana i lokalne vlasti u cilju međusobnog zbližavanja i saradnje su nastavljeni i u periodu 2005 – 2008 kada smo i realizovali:
»AKTIVNO GRADJANSTVO DOBRO LOKALNO UPRAVLJANJE« (okrugli stolovi, medijski nastupi, studijska putovanja, publikacije,..). Projekat podržao The Balkan Trust for Democracy.
»DOBRA PRIPREMA ZA DOBRU VLADAVINU« uz podršku Rockefeller Brothers Fund.
»RAZVOJ LOKALNOG PARLAMENTARIZMA« – projekat realizovan sa finansijskim sredstvima Opštine Ulcinj i BTD Fondacije.
Za aktivizam u zajednici preporučuju nas i projekti:
»MOBILISANJE LOKALNE ZAJEDNICE U BORBI PROTIV TRGOVINE LJUDIMA« (2006 – 2008), ciklus edukativnih radionica sa srednjoškolcima, TV emisije, ankete, terenske aktivnosti, okrugli stolovi, itd). Projekat je podržan od CARE International.
»NARKOMANIJA, PROBLEM I U ULCINJU« – anketiranje u svim ulcinjskim školama, edukativne radionice, paneli, TV debate, performansi.
»UPOZNAJMO INSTITUCIJE« program namjenjen srednjoškolsloj omladini sa ciljem upoznavanja glavnih lokalnih i državnih institucija, kroz direktne posjete.
Novi Horizont je bio uspješan u artikulisanju problema lokalne zajednice i mobilisanja zainteresovanih za njihovo rješavanje. Radio je samostalno i u sklopu razližitih mreža na formulisanju politika, zagovaranju i lobiranju za pitanja od znažaja za zajednicu, na realizaciji inicijativa za monitoring lokalne vlasti i dr.
U saradnji sa Asocijacijom PAX, NH je dvije godine za redom, ispred zgrade SO Ulcinj, anketirao građane u vezi sa njihovim stepenom (ne)zadovoljstva radom i uslugama funkcionera i službenika lokalne vlasti. NH je, takođe, u saradnji sa Sekretarijatom za budžet i finansije priredio i štampao Plan Budžeta (za 2005.g.) koji je bio pregledan i
lako razumljiv za građane.
U jake strane NH ubraja se kapacitet da isprovocira promjene uključivanjem zainteresovanih strana i lokalnih autoriteta. Organizacija je uspjela u zagovaranju i lobiranju upotrebljavajući jezik argumenata i izbjegavajući konflikte i sukobe.
Za realizaciju projekata i aktivnosti NH je imao finansijsku podršku različitih stranih donatora.
Foto Galerija:
Edukativni Klub
Kako radi lokalna vlast
Lokalna vlast u službi građana
Narkomania – Anketiranje učenika
Anti-Trafficking Education Program 2005
Anti-Trafficking Education Program 2007 – 2008
Upoznajmo Institucije
Seminar o trafikingu
Aktivnosti i kursevi
Strateško planiranje (2008)
Novi Horizont i lokalne NVO